0 utilisateurs
0 commentaires
Nom
Kadir TOPBAS
Organisation
City of Istanbul
Fonction
Mayor
A propos / Bio
Dr. Kadir TOPBAŞ was born in Artvin, Turkey in 1945. He graduated from Faculty of Theology of Marmara University in 1972, and Department of Architecture of Mimar Sinan University in 1974. Having presented his doctorate thesis on “Hidiv Pavilion and its place in Bosphorus civil architecture” to the Department of Art History and Archeology of Istanbul University, he worked as a self employed architect for years.

Dr. TOPBAŞ was advisor to the Mayor of Istanbul, Mr. Recep Tayyip ERDOĞAN between 1994 and 1998, during which he contributed to the restoration works of palaces, pavilions and historical monuments under the authority of the Metropolitan Municipality.

He served as the Vice President of the Istanbul Cultural Assets Preservation and Monuments Board No.1 of Ministry of Culture. He also managed family businesses for a while.

Possessing a political background of more than thirty years, Dr. TOPBAŞ was elected Mayor of Beyoğlu District of Istanbul in 1999. During his term, he implemented his “Beautiful Beyoğlu” project which could be regarded as an exemplary project for the whole city.

He was elected as the Mayor of Istanbul from the Justice and Development Party in the local elections held on March 28th, 2004 and was re-elected on March 29th, 2009 and on March 30th 2014. He is the first re-elected Mayor of Istanbul.

He served as the President of UCLG-MEWA between 2004-2010 and as the Vice-President of UCLG between 2004-2007.

He was elected as the Co-President of UCLG in 2007 and was elected as the President of UCLG on November 20th, 2010 in Mexico City. He has been reelected as President on October 4th, 2013 in Rabat.

He served as the President of the Union of Municipalities of Marmara Region between 2004-2009. He has been also serving as the President of the Union of Municipalities of Turkey since May 2009. He also assumed the Presidency of the United Nations Advisory Committee of Local Authorities (UNACLA) in April 2011 in Nairobi, Kenya. Presiding the Asian Mayors Forum (AMF) in 2011 and 2012, Dr. TOPBAŞ was elected as a member of the “High-Level Panel of Eminent Persons on the Post-2015 Development Agenda” on 31 July 2012.
Langue(s) de travail
English
Pays
France

Envoyer un email à Kadir TOPBAS

fermer
  1. (obligatoire)
  2. (email valide obligatoire)
  3. Captcha(obligatoire)
 

cforms contact form by delicious:days